KAMIENICA POD GORGONĄ
POŁOŻENIE
Wrocław, ul. Rzeźnicza 32
Ulica Rzeźnicza, znana z wielu budynków o bardzo ciekawej architektury, oddalona jest o ok. 150 m od wrocławskiego Rynku.
DOGODNA KOMUNIKACJA
Bliskość jednego z głównych węzłów komunikacyjnych Wrocławia – ul. Kazimierza Wielkiego – zapewnia dogodne połączenia komunikacyjne z wszystkimi częściami miasta.
ATRAKCYJNA LOKALIZACJA
Położenie budynku w ścisłym centrum miasta zapewnia jego użytkownikom łatwy dostęp do urzędów, wszelkich instytucji, banków i obiektów kulturalno –rozrywkowych, co zwiększa atrakcyjność lokalizacyjną budynku.
HISTORIA
Budynek przy ul. Rzeźniczej 32-33 został wzniesiony według projektu architekta Leo Schlesingera. Został oddany do użytku w 1901 roku jako dom handlowy i taką funkcję pełnił do połowy lat trzydziestych XX wieku. W 1937 roku został dostosowany do potrzeb produkcyjno handlowych. Budynek ten stanowi wybitny przykład architektury secesyjnej Wrocławia, wyróżniając się jednolitością koncepcji i wysokim poziomem wykonania, o dużych walorach artystycznych. Przez szereg lat w budynku, na kondygnacjach od drugiego piętra do poddasza, funkcjonował zakład produkcji ubrań męskich, natomiast na parterze i pierwszym piętrze dom handlowy INTERMODY S.A. W latach 2006 – 2013 budynek został przebudowany i przystosowywany do potrzeb biurowo – usługowych. W 2012 roku oczyszczono fronton budynku wykonany z piaskowca. Dzięki temu wyeksponowano elementy dekoracyjne, takie jak fryz roślinny, kolumny oraz twarze kobiece przedstawiające mitologiczną Meduzę, co dało impuls do nadania budynkowi nazwy „Kamienica Pod Gorgoną”. Po zakończeniu prac remontowych zainstalowano podświetlenie frontonu budynku.
INFORMACJE TECHNICZNE
System ochrony budynku
Budynek objęty jest całodobową ochroną osobową, przez siedem dni w tygodniu. Ponadto w budynku funkcjonuje system monitoringu wizyjnego wraz z rejestracją. Na system ten składa się zestaw kamer zainstalowanych w miejscach pozwalających kontrolować ruch osobowy w budynku oraz na parkingu podziemnym.
Instalacje w budynku
Budynek posiada pełne uzbrojenie techniczne, tj. przyłącza: wodne, kanalizacyjne, elektryczne oraz grzewcze. Instalacje w budynku: – centralne ogrzewanie, zasilane z miejskiej sieci ciepłowniczej, – cieplej i zimnej wody, – kanalizacji deszczowej i sanitarnej, – instalacja SAP z systemem monitoringu przez Straż Pożarną, – instalacja oddymiająca klatki schodowe, – odgromowa, – wewnętrzna sieć hydrantowa, – wentylacja mechaniczna nawiewno – wywiewna i klimatyzacja, – podłoga techniczna w pomieszczeniach biurowych na piętrach I do IV, – sieć logiczna w każdym wynajmowanym lokalu.
Informacje konstrukcyjno–techniczne
Konstrukcję nośną budynku stanowią okrągłe słupy wykonane ze stalowych rur zakończonych głowicami, na których, za pośrednictwem belek i podciągów stalowych, wspierają się stropy żelbetonowe. Taka konstrukcja umożliwia dużą elastyczność w kształtowaniu powierzchni – pozwala aranżować pomieszczenia zgodnie z potrzebami ich użytkowników (open space bądź pokoje). Zewnętrzną osłonę budynku stanowią mury nośne wykonane z cegły ceramicznej, a od strony ul. Rzeźniczej ze szkła i piaskowca.